club

لزوم نظافت این وسایل پر استفاده

راحله ... 8 سال پیش
لزوم نظافت این وسایل پر استفاده

بخاطر اینکه روزانه و بطور مکرر و بی وقفه از این وسایل استفاده می کنیم بهتر است آنان را مرتبا بشوییم و نظافت آنان را رعایت کنیم.
همه افراد اسم شستشوی وسایل که می آید، به ماشین و ظرف و لباس فکر می کنند. حتی فرش و مبلمان و دیوارها و کابینت ها و سرویس های بهداشتی نیز شسته می شوند و موقع خانه تکانی به چراغ ها و لامپ ها نیز دستی کشیده و خاکی گرفته می شود. حال آن که بعضی چیزها هستند که هر روز با آن ها در تماسیم ولی هیچ گاه به ذهنمان نمی رسد که آن ها را بشوییم.
هفت وسیله زیر بسیار آلوده اند و باید آن ها را حتما تمیز کنیم:
۱- بالشت
تا به حال برایتان پیش آمده که با بینی گرفته و یا سردرد از خواب بیدار شوید؟ در تحقیقی که در بریتانیا درباره بالشت های نو و قدیمی انجام شد، مشخص شد که حداقل یک یا دو نوع از باکتری های عامل آسم و بیماری های دیگر، در هر کدام از نمونه بالشت های تست شده وجود داشت.
بر اساس نتایج این تحقیق، سلول های مرده پوست، هیره ها، کپک و قارچ از شایع ترین مواردی هستند که در بالشت وجود دارند. شگفت انگیز این که درواقع بالشت هایی که از الیاف مصنوعی ساخته می شوند، در مقایسه با بالشت های پشمی، حامل مقدار بیشتری آلودگی و باکتری هستند، چون الیاف مصنوعی خیلی منسجم بافته نمی شوند.
تمیز کردن آن ها نیز بستگی به نوع الیاف بالشت دارد. اگر بالش با پشم پر شده باشد، باید آن را خشکشویی کنید. این کار باعث از بین رفتن همه آلرژن هایی می شود که نگران شان هستید. اما بالشت‌هایی که از الیاف مصنوعی پر شده اند را می‌توانید با ماشین لباسشویی بشویید. فقط برچسب دستورالعمل آن را بخوانید و طبق آن عمل کنید.
دقت داشته باشید که اگر بالشت تان را شسته اید اما هنوز از عوارض آلرژی رنج می برید، ممکن است در خانه تان کپک وجود داشته باشد!
۲- جامسواکی
بر اساس گزارشی از سازمان ملی بهداشت آمریکا ، ۲۷درصد از جامسواکی ها آلوده به باکتری‌های بیماری زا از جمله نوعی از باکتری ناشناخته مرتبط به باکتری اشریشیا کُلی هستند. در واقع پس از آزمایشات فراوان محققان سازمان ملی بهداشت آمریکا، مشخص شد که جایی که مسواک هایتان را نگهداری می کنید،
آلوده ترین قسمت دستشویی شماست.
بهتر است آن را با آب داغ و صابون بشویید و یا دو بار در هفته آن را در ماشین ظرفشویی بگذارید تا شسته شود.
۳- مخزن آب قهوه ساز یا چای ساز
شما پارچ آب و نگهدارنده فیلتر قهوه ساز را تمیز می کنید. اما آخرین باری که دستورالعمل شرکت سازنده آن را دنبال کردید و مخزن آب را ضدعفونی کردید، کی بوده است؟ بله، خیلی وقت پیش است. ایراد اینجاست. چون مطالعه دیگری نشان داده است که در ۵۰درصد از مخزن های آبی که آن ها آزمایش کرده بودند، کپک و قارچ وجود داشته است.
چگونه تمیزش کنید؟ طبق دستورالعمل کارخانه سازنده آن عمل کنید. اما یکی از راه های پیشنهادی این است که مخزن را با سرکه سفید پر کنید، بگذارید دم بکشد تا نیمی از سرکه به پارچ منتقل شود سپس بگذارید دستگاه یک ساعت به همان حال بماند و مراحل آماده کردن قهوه را تمام نکنید سپس چند بار این کار را با آب انجام دهید تا سرکه از دستگاه پاک شود.
۴- کلیدها
یکی از آلوده ترین وسایل، کلیدهای خانه و ماشین و صفحه کلید کامپیوتر است زیرا سطح همه آن ها با جرم پوشانده شده است. ولی حتما شما هم مانند بسیاری افراد دیگر آن ها را نمی شویید. بر اساس تحقیقی در انگلستان، مشخص شد که کیبوردها معمولا پنج برابر دستشویی های عمومی حاوی باکتری های
بیماری زا هستند.
گاهی آن ها را با دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده تمیز کنید تا آلودگی ها از بین بروند.
۵- تلفن همراه
تلفن همراه شما همه جا با شماست و آن را روی سطوح مختلف می گذارید و با
دست‌هایی‌که‌به همه چیز می‌زنید، آن ها را لمس می‌کنید. اغلب هم دمای گوشی ها بالا است. این شرایط گوشی را تبدیل به محیط مناسبی برای رشد باکتری و جرم می کند.
در این مورد هم دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده بهترین راه هستند. فقط کافی است تلفن تان را خاموش کنید تا رطوبت دستمال از روی گوشی خشک شود.
۶- بند کفش
بند کفش نزدیک زمین است و هنگام راه رفتن، آلودگی کف خیابان به آن منتقل می‌شود. بر اساس پژوهشی در دانشگاه آریزونا، بند کفش حاوی میلیون ها میکروارگانیسم است در حالی که دستشویی های عمومی هزارمیکرو ارگانیسم دارند.
بند کفشتان را در آب گرم و صابون بخیسانید و بعد با لباس هایتان در ماشین لباسشویی بشویید. حواستان باشد ممکن است بند کفش در ماشین لباسشویی گیر کند. پس بهتر است قبل از شستشو آن را در روبالشی بگذارید تا گره نخورد و گیر نکند.
۷- کیف دستی
شما آن را همه جا با خود می برید و در مکان های عمومی مانند اتوبوس یا تاکسی یا رستوران آن را روی کف زمین یا صندلی قرار می دهید. بر اساس تحقیقات مشخص شد که کیف های دستی معمولا از دستشویی ادارات آلوده تر هستند. آلوده ترین قسمت کیف، بند و قسمت زیر کیف است.
تمیز کردن آن نیز بستگی به نوع کیف دارد. اما اغلب کیف ها را می توان با دستمال مرطوب یا آب و صابون تمیز کرد. اما اگر کیفتان پارچه ای است، خشکشویی بهترین راه است.

منبع :http://www.hidoctor.ir/92466_%D9%84%D8%B2%D9%88%D9...

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب