club

دردسرهای اکران احتمالی یک فیلم قبح شکن و جنجالی!

دردسرهای اکران احتمالی یک فیلم قبح شکن و جنجالی!

احتمالا قرار است تا کمتر از یک ماه دیگر فیلمی اکران شود که ماجرایش عجیب و غیرقابل باور است. فیلمی که حتی کارگردانش هم در نشست خبری رونمایی رسمی این فیلم در جشنواره فیلم فجر از شكافتن و ریز شدن در جزئیات محتوای آن خودداری كرد و در توصیف داستان آن به این جمله كفایت كرد كه این اثر داستان تلخی در جامعه ایران است و كمتر كسی جرئت رسوایی آن را دارد.
در جشنواره سی و سوم فیلم فجر با وجودی که تلاش زیادی شده بود تا فیلم های پر حاشیه به جشنواره راه پیدا نکنند اما در این میان اکران یک فیلم در سالن همایش های برج میلاد اهالی رسانه را شوکه کرد.
فیلمی با نام " خانه دختر" که البته پیش از همه "بی بی سی" خبر داده بود که این فیلم مهم است و علاقمندان سینما را به دیدنش ترغیب کرده بود. فیلم چنان بی پروا از خط قرمزهای محتوایی گذشته بود که تا مدتی بعد از پایان فیلم خیلی ها ماجرای فیلم را باور نمی کردند و دنبال معنا و تفسیر دیگری برای آن بودند. بعد هم خیلی ها اطمینان داشتند که این فیلم اجازه اکران نخواهد گرفت.بعضی دیگر گمان می کردند اگر اجازه بگیرد با جرح و تعدیل زیاد و در صورت حذف دو مورد اساسی می تواند رنگ پرده سینماها را ببیند.

بهترین زمان اکران برای یک فیلم هنجارشکن
اما حالا با گذشت دو سه ماه از جشنواره ، در کمال ناباوری محمد شایسته، تهیه‌كننده «خانه دختر» می گوید این فیلم در نوبت دوم اكران نوروزی نمایش داده می‌شود؛ خبرها هم حکایت از آن دارند که این فیلم هنجارشکن قرار است در نیمه دوم اکران نوروزی و یا در اکران اردیبهشت( که از جمله زمان های خوب اکران است ) راهی اکران شود و یحتمل سرگروهی هم بگیرد و تعداد سینماهای نمایش دهنده اش هم دست کم از فیلمی مثل روباه که درباره شهدای هسته ای است بیشتر خواهد بود.
از سوی دیگر اصلاحات هم طبق گفته عوامل فیلم بسیار کوتاه و درحد چند ثانیه بوده است و شهرام شاه حسینی کارگردان این فیلم پیش از این در گفتگو با رسانه ها با اشاره به اینکه تغییرات اندکی در فیلم سینمایی «خانه دختر» رخ داده است، گفت : پیش از این پروانه نمایش «خانه دختر» صادر شده بود، اما برای اکران تغییرات اندکی در حد ۲ تا ۳ پلان در این فیلم انجام شده است. اصلاحات انجام شده در فیلم ۳۰ ثانیه است که به اصل فیلم لطمه ای وارد نکرده است.
گویا از میان تمام پلان های پر مشکل فیلم مسولان فقط به قصد اینکه دهان منتقدان با حربه اصلاح شدن بسته شود صرفا دو پلان حذف شده است .جایی که پدر با نگاهی رعب آور به دختر کوچکش زل می زند و دومی دیالوگی است که در بخش پایانی فیلم از جانب پدر به دختر گفته می شود و ...همین.
حالا گویا "خانه دختر” با حذف این پلانها پروانه نمایش گرفته و پخش کننده آن که هدایت فیلم است علاقه فراوانی دارد که آن را در اکران دوم نوروزی و در یکی از گروههای سینمایی آزادی یا قدس روی پرده بفرستد.

خانه کدام دختر؟
و اما داستان فیلم درباره دختری از یک خانواده متوسط است که قرار است با پسری از خانواده ای سنتی و مذهبی ازدواج کند.
مادر و خواهر پسر که مذهبی هستند کمی پیش از برگزاری مراسم عروسی دختر او را به بهانه ای به خارج از خانه می برند.در میانه راه دختر متوجه می شوند که آن دو قصد دارند او را برای تایید باکره بودن نزد پزشک ببرند.
دختر که هراسان و نگران است از چنگ آن دو زن می گریزد. همه به دنبال او هستند و درست یک روز قبل از عروسی وقتی سالن و غذا و همه چیز آماده است تلفنی به همه خبر داده می شودکه دختر خودکشی کرده و مراسم برگزار نمی شود.
داماد( بهداد ) چندان شوکه نشده و ناراحت نیست.بیشتر به دنبال این است که مراسم ختم و دفن دختر آبرومندانه باشد. او حتی با شک می گوید قبل از اسم دختر روی سنگ قبرش حک کنند" دوشیزه "

فیلم های قبح شکن در راه هستند
از سوی دیگر در خلال گفتگوها معلوم می شود که دختر اهل رابطه برقرار کردن با پسرها نیست.اهل شبکه های مجازی و چت کردن و این قبیل کارها هم نیست و همیشه سرش به کار خودش گرم بوده است.
حالا از این به بعد مخاطب به دنبال کسی می گردد که باکره گی او را از بین برده است.
از همه هم بدتر این که نشانه هایی که کارگردان می دهد در مورد خطاکار بودن پدر آن دختر، از همه پررنگ تر است و دیالوگ های پر ابهام و صحنه هایی که مخاطب را به سمت خطاکار بودن پدر هدایت می کند.
حالا با این اوصاف باید منتظر ماند و دید که آیا مجلس و کمیسیون فرهنگی که همواره در این مدت در حوزه نظارت پیشتاز بوده و با وجود بمباران رسانه های شبه روشنفکر دغدغه فرهنگی ستودنی از خود نشان داده اند یک بار دیگر وارد عمل می شوند تا یک تنه مانع از قبح شکنی ها و نمایش فیلم های پر حاشیه و هنجار شکن شود یا این بار سکوت خواهد کرد.

منبع :http://www.persianpersia.com/artandculture/adetail...
10 نفر این را می پسندند
مشاهده 1 دنبال کننده
در حال نمایش 5 دیدگاه از 8 دیدگاه
محمد ... محمد ... يجوري حرف ميزنيد انگار تو اين مملکت زندگي نميکنيد انقد فحشا وکثافت کاري تو کشور زياد شده که بايد احتمال هر چيزي وداد..تست باکره بودن ومن خيلي وقته ديدم که انجام ميدن ودختر وميبرن معاينه..تو جامعه اي که بيشتر دخترا با چند پسر رابطه داره هيچ چيز بعيد نيست ...حتي اون کار پدر اون فيلم هم بعيد نيست ...دوستان چشماتون وباز کنيد ايران وفساد برداشته
7 سال پیش
ندا راد ندا راد میخوان حیاو عفت رو تو جامعه از بین ببرندچرا از بدرها مایه میذارن مگه خودسئن دختر ندارن
7 سال پیش
سهیلا کلانتری سهیلا کلانتری خیلی مسخره بود هیچوقت ما چنین رسمی نداشته ایم که مادر و خواهرشوهر دختر را ببرند دکتر برای تشخیص باکرگی از کجا چنین چیزی ساخته اند
7 سال پیش
آزاده ف آزاده ف فیلمهای ایرانی همش راجب بچه دارشدن و ازدواج و .... دعواهاشون هم سر غذا که همه بت دلخوری سفره را ترک میکنند
7 سال پیش
آزاده م آزاده م اين هنجارشكني نيست, مسخره ست!!!! اين همه مسئله و ايده مهمتر و بهتر, چرا كليد كردن رو اين موضوعات! پدر مادر پسر سنتي دنبال رختر ميكنن كه ببرنش دكتر! كجاش.با واقعيت حتي خانواده هاي سنتي موافقه؟ اينا تو مريخ زندكي ميكنن!
8 سال پیش
1 2 

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب