club

صفحه های کلوب

صفحه اول

مرصع پلو ، غذایی اعیانی دوره صفویه

س ارفعی 7 سال پیش
مرصع پلو ، غذایی اعیانی دوره صفویه

(از آنجا که تزئین این غذا به اندازه کیفیت اجزای تشکیل دهنده اش اهمیت دارد و روی برنج با انواع مغزها و میوه های رنگارنگ پوشیده می شود، می توان آن را از نظر زیبایی به فرش ایرانی تشبیه کرد. به دلیل زرشک و خلال پرتقال یا نارنج، از جمله غذاهایی است که مردم استان های فارس و خراسان آن را بیش از سایر استان های ایران می پزند و به آن علاقه دارند.

البته در استان خراسان به این غذا رنگینک پلو می گویند بنابراین اگر روزی مهمانی از این ۲ استان داشتید، بهتر است یکی از غذاهایی که برای پذیرایی انتخاب می کنید، مرصع پلو باشد. گاهی این غذا با شیرین پلو اشتباه گرفته می شود و نکته های ریزی هنگام طبخ آن از قلم می افتد. )


مواد لازم مرصع پلو:


۴ پیمانه برنج گلستان (خیس خورده )

۱ کیلوگرم مرغ

۱ پیمانه کشمش گلستان 

۱ پیمانه زرشک

۱ پیمانه خلال بادام خلال پسته

۱ پیمانه خلال هویج

۱ پیمانه مربای پوست پرتقال یا نارنج

۱ پیمانه پیاز

۱ عدد زعفران گلستان

به میزان لازم نمک و فلفل گلستان

به میزان لازم زردچوبه گلستان

طرز تهیه:

1. برنج را می شوریم و آبکش میکنیم و میگذاریم تا دم بکشد . مرغ را با پیاز و زردچوبه و نمک و فلفل و زعفران فراوان و آب کم میگذاریم تا بپزد .

2.کشمش را با کره سرخ می کنیم . زرشک را که از قبل خیس کرده ایم با کره و کمی شکر تفت میدهیم و 4/1 پیمانه ( بسته به میزان زرشک ) آب بهش اضافه میکنیم و میگذاریم تا کمی جا بیفتد و در آخر زعفران را اضافه میکنیم .

3. خلال بادام و خلال پسته را که از قبل خیسانده ایم جداگانه با کره خوب تفت میدهیم.، خلال هویج را با کره و کمی شکر تفت میدهیم. خلال پوست پرتقال یا نارنج را که از قبل خیس کرده ایم و چند بار جوشانده ایم و آب آن را عوض کرده ایم تا تلخی آن گرفته شود را با شکر و کره تفت میدهیم . کلیه مواد را به صورت جداگانه آماده کرده و کنار میگذاریم .

4. در این مرحله برنج را که آب کش کرده ایم دم میکنیم و زمانی که آماده شد یک لیوان از آن را با زعفران مخلوط کرده و خط خط و تکه تکه مواد را روی برنج تزیین می کنیم . میتوانیم مرغ را کنار غذا یا لا به لای برنج سرومی کنیم یا اینکه میتوانیم مرغ را ریش ریش کرده و کمی با زعفران مخلوط کنیم و دور برنج بدهیم .


منبع :http://golestan.hyperclubz.com
3 نفر این را می پسندند
مشاهده 2 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
فرزین  بهشت آذر فرزین بهشت آذر به نظرم عالی میشه
7 سال پیش
1 

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب