دکوراسیون سنتی

نجوا حبيبي 3 سال پيش
دکوراسیون سنتی

8 نکته درباره دکوراسيون سنتي

8 نکته درباره دکوراسيون سنتي

1. هنگامي که حرف از دکورهاي سنتي به ميان مي‌آيد، فضاي شلوغ و قهوه‌‌خانه‌اي پر از ديوارکوب‌هاي قديمي،‌ گليم‌ها و چراغ‌ نفتي، مهرهاي فيروزه‌اي و هزار خرد و ريز سنتي به ذهن ما مي‌آيد ولي آيا اين فضاي درهم از چيدمان سنتي ايراني الهام گرفته است يا از بازار شام تقليد کرده‌ايم؟

2. چيدمان سنتي قاجار که زمان نزديکتري به ما دارد، ‌اغلب از روکش قرمز تيره «لاکي» استفاده مي‌کند. صندلي‌هاي چوبي با رنگ سبز باز و روکش‌هاي لاکي، صندوقچه‌هاي سبز روشن با نقاشي گل مرغ و مخده «بالش هاي بزرگ براي لم دادن» از مخمل قرمز خصوصيات اين معماري را نشان مي‌دهد، کف پوش قالي‌کاشان و کاشمر با اين دکور هماهنگ هستند.

3. اين مهم است که از چه سبک و ماده‌اي استفاده مي‌کنيم. براي مثال، ميزهاي گران‌قيمت خاتم‌کاري با فرش‌هاي کرم قهوه‌اي ـ شتري و طرح منظم بته جقه هماهنگ مي‌شود و منبت با قالي‌هاي کاشان رنگين تناسب دارند.

4. فضاسازي کنيد. مکان‌هاي تاريخي به خصوص خانه‌هاي قديم مانند کاخ صاحبقرانيه تهران، بروجردي‌هاي کاشان و زينت‌الملک «نارنجستان» شيراز هنوز حال هواي تازه و خوش گذشته را دارند، با دقت در اين مکان‌ها فکر شما متمرکز مي‌شود.

5. خرت و پرت سنتي نخريد حتي در فضاي سنتي هم فکر ما احتياج به نفس کشيدن دارد، شمعدان و اتو و کشکول و شمشير معرق و... جز شلوغي و هزينه اضافه براي شما چه دربردارند.

6. يک آب نما به ياد حوض خانه‌هاي قديمي، چيدن مخده‌هاي بزرگ با رنگ‌هاي سنگين و قل‌قل سماور، از هر چه فکر کنيد سنتي‌تر است. چاي را از سماور زيبا روي يک مخده مخمل بزرگ بنوشيد.

7. پرده‌هاي کلفت سبز با بته جقه‌هاي قرمز، مخمل زرشکي با شرابه طلايي و پرده‌هاي سرمه دوزي دستي براي محيط سنتي شما مناسب است.

8. اجزاي کوچک‌تر را با دقت انتخاب کنيد. براي مثال، روميزي‌ها را با پرده و مبل هماهنگ کنيد و سماور و لاله‌ها را جاي مناسبي قرار دهيد. حتي در دکور سنتي کاربرد و قابل استفاده بودن اولين و اولويت است.

منبع :http://rasekhoon.net/article/show-63599.aspx
5 نفر اين را مي پسندند
مشاهده 0 دنبال كننده
در حال نمايش 1 ديدگاه از 1 ديدگاه
*ا. ف* *ا. ف* ممنون لايك.
2 سال پيش
1 

ارسال مطلب به هايپركلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب