کیک اسفنجی با طعم هلو

ونوس نی نی 3 سال پيش
کیک اسفنجی با طعم هلو

مواد لازم :
 کیک اسفنجی با طعم هلو همراه با نکات و مراحل کامل تهیه کیک اسفنجی:مواد لازم برای تهیه یک عدد کیک گرد 20 سانتی متری:

تخم مرغ ........ 4 عدد (به دمای اتاق رسیده باشد)

پودر شکر ...... 100 گرم

نمک ............. 4 گرم (چنانچه نمک شما خیلی شور هست 2 گرم استفاده کنید)

وانیل شکری .... 1 قاشق مرباخوری

آرد کیک ......... 140 گرم (آرد را 3 مرتبه الک کنید)

روغن مایع ....... 30 گرم

شیر تازه .......... 30 گرم

وانیل ............... 1 قاشق چایخوریمواد لازم برای فیلینگ یا مایه داخلی کیک:

کمپوت هلو ...... 1 قوطی

خامه ............. 250- 300 گرم

پودر شکر ....... 60 – 70 گرم

وانیل شکری .... 1 قاشق مربا خوری

ته قالب کیک 20 سانتی متری را با اسپری روغن چرب کرده و کاغذ روغنی به اندازه کف قالب گرد بریده و کف قالب را کاغذ روغنی قرار دهید و چنانچه قالب شما نچسب نیست همین کار رو با دیواره های قالب هم انجام دهید. من از قالب کمربندی نچسب استفاده کردم و فقط ته قالب رو کاغذ روغنی انداختم. فر را با حرارت 180 درجه سانتی گراد (160 درجه سانتی گراد برای فرهای برقی) گرم کنید. چنانچه فر شما از انواع توکار و کوچک هست توری فر را در طبقه وسط فر تنظیم کنید تا برای قرار دادن قالب در کیک آماده باشد و چنانچه فر شما بزرگتر هست توری فر را در طبقه پایین فر تنظیم کنید.

نحوه تهیه:

1- در کاسه ای، توسط همزن برقی تخم مرغ ها، پودرشکر، وانیل و نمک را با دور تند (High) هم بزنید به مدت حدود 5 تا 7 دقیقه تا زمانی که حجم مواد دو برابر شود. سپس دور همزن را روی کند(Low) تنظیم کرده و برای 1 تا 2 دقیقه دیگر هم بزنید. هم زدن با دور کند باعث می شه حباب های هوا در خمیرمون ثابت و پایدار بمونه و در نتیجه کیک با بافت بهتری خواهیم داشت.

2- آرد کیک الک شده را به مایه کیک (قسمت 1) اضافه کرده و به آرامی توسط اسپچولا (لیسک) مواد را با هم فولد کنید تا زمانی که به خوبی با هم مخلوط شوند. (فولد کردن یعنی به حالت دورانی و زیر و رو مواد را با هم مخلوط کنید و نه اینکه مواد را هم بزنید)

3- حدود 3/1 از مایه خمیر کیک را در کاسه ای جداگانه با روغن مایع توسط لیسک یا اسپچولا مخلوط کنید. سپس این مخلوط را به بقیه مایه کیک اضافه کرده و به آرامی فولد کنید. این روش افزودن روغن به شما کمک می کنه که مطمئن شوید روغن کاملا" با مواد مخلوط شده و همزمان از خوابیدن پف خمیر کیک هم جلوگیری می کنه.

4- شیر تازه را به مایه کیک افزوده و با لیسک (اسپچولا) به آرامی مواد را فولد کنید. (مواد در تمام مراحل باید به آرامی فولد شوند یعنی زیر و رو شوند و از هم زدن باید بپرهیزید)

5- خمیر کیک آماده شده را درون قالب از پیش آماده ریخته و در فر گرم شده با حرارت نامبرده به مدت حداقل 35 دقیقه قرار دهید و یا تا زمانی که خلال دندون درون کیک فرو کردید و تمیز خارج شد. کیک را پس از 5 دقیقه از قالب خارج کرده و روی سینی فر قرار دهید تا کاملا" خنک شود. در این زمان فرصت کافی برای آماده کردن مواد درون کیک خواهید داشت.

نحوه تهیه خامه و لایه ی درونی کیک هلو:

1- چنانچه از خامه زده شده استفاده نمی کنید و خامه شما شل هست نیاز به همزدن دارد. برای این کار خامه و ظرفی که قرار است در آن خامه رو هم بزنید به مدت حداقل 20 تا 30 دقیقه در فریزر قرار دهید دقت کنید یخ نزند. سپس خامه را درون ظرف خنک شده ریخته و با دور متوسط همزن هم بزنید. ( چنانچه در فصل گرما به سر می برید می توانید ظرف محتوی خامه را روی کاسه ی حاوی یخ قرار دهید تا در این صورت از شل شدن خامه جلوگیری شود). به هم زدن ادامه دهید به مدت 5 تا 8 دقیقه سپس وانیل شکری و پودر شکر را به صورت دورانی و همزمان که همزن روشن هست به مواد اضافه کنید. آنقدر هم بزنید تا جای پره های همزن از روی خامه محو نشود این نشانه ی خامه ی خوب زده شده هست. چنانچه پس از چند ثانیه جای پره های همزن محو شد بدانید خامه شما هنوز نیاز به همزدن دارد.

2- حال که خامه آماده هست و کیک خنک شده، آب کمپوت هلو را جدا کرده و هلو ها را به صورت ورقه ای برش بزنید. سپس کیک را از طول به دو یا سه قسمت تقسیم کنید. کیک سه لایه قطعا" خامه بیشتری خواهد برد و خوشمزه تر و مرطوب تر نیز خواهد بود ولی من به دلایل تغذیه ای ترجیح دادم خامه ی کمتری استفاده کنم چون روی کیک هم خامه قرار میگیره ولی کاملا" سلیقه ای هست. سپس توسط برس، آب کمپوت را روی لایه های کیک بمالید تا حسابی مرطوب شود ولی دقت کنید آنقدر خیس نشود که کیکتون متلاشی شود.

3- پس از مرطوب سازی کیک، خامه آماده شده را با قیف یا توسط لیسک روی لایه کیک قرار دهید طوری که کل لایه کیک پر از خامه شود. سپس برش های هلو را روی خامه ها بچینید که کل خامه را بپوشاند. اکنون لایه بعدی را قرار دهید. برای اینکه روی کیکتون صاف شود و حالت محدب نداشته باشد، لایه آخر را برعکس روی کیک قرار دهید تا رویه صاف کیک رو قرار بگیرد به این صورت که قسمت برش خرده ی کیک رو باشد. پس از آن یک لایه خامه رو و اطراف کیک قرار داده و در یخچال بگذارید تا کمی خودش را بگیرد.

4- سپس از یخچال خارج کرده و دوباره رو و اطراف کیک را با خامه بپوشانید. برای اینکه خامه مالیده شده تمیز و صاف باشد پس از اتمام کار توسط روبان یا یک تکه کاغذ روی خامه را صاف کنید. روی کیک را با برش های هلو و شکوفه هایی از خامه تزیین کنید. می توانید از ترافل رنگی برای اطراف کیک استفاده کنید. همچنین برای اینکه برش های هلو براق به نظر بیایند ½ پیمانه از آب کمپوت هلو را گرم کرده و با 1 قاشق چایخوری ژلاتین مخلوط کرده و روی بخار کتری قرار دهید تا ژلاتین حل شود. سپس کمی که خنک شد روی هلوها بریزید تا براق شوند.· پودر شکر همان Caster Sugar می باشد.

· بهترین آرد برای تهیه ی کیک، آرد کیک یا Cake Flour هست. ولی در صورت نداشتن آن، از همان آرد ساده سفید نیز می توان استفاده کرد.

· از انواع روغن مایع گیاهی مانند آفتابگردان، کانولا و حتی روغن سالاد نیز می توان استفاده کرد.فقط از روغن زیتون نمی توان استفاده کرد زیرا بافت و طعم کیک را خراب می کند 

منبع :کتاب آشپزی
0 نفر اين را مي پسندند
مشاهده 0 دنبال كننده
در حال نمايش 1 ديدگاه از 1 ديدگاه
ati      ati بسيارعالي
2 سال پيش
1 

ارسال مطلب به هايپركلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب