طرز تهیه سمبوسه

سیدامین حسنی 3 سال پيش
طرز تهیه سمبوسه

مواد لازم :
 
▪ گوشت چرخ کرده ۲۰۰ گرم
▪ سیب زمینی آب پز ۳ عدد
▪ پیاز ۱ عدد
▪ جعفری ۳ قاشق غذاخوری
▪ نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار کافی
▪ نان لواش ۶ عدد

 

پیاز را رنده می کنیم و با گوشت مخلوط کردهو در کمی روغن سرخ می کنیم و سپس نمک و زردچوبه و فلفل و یک فنجان آب درونگوشت سرخ شده می ریزیم و گوشت را می پزیم. ( سمبوسه معمولن تند است و فلفلآن را طبق ذائقه خودتان باید اضافه کنید)
سیب زمینی پخته را رنده کردهو با جعفری خرد شده به گوشت اضافه می کنیم . ( من از جعفری خشک استفادهکردم) در صورت تمایل می توانید از قارچ هم استفاده کنید.
نان لواش راکه بهتر است کمی خمیر باشد به صورت نوارهای باریکی می بریم و در ابتدا ینوار از مایه سمبوسه روی نان می گذاریم و بصورت مخروظی آنها را می پیچیمدرظرف گودی روغن می ریزم و وقتی داغ شد سمبوسه ها را در آن سرخ می کنیم.
برای سبزی سمبوسه می توانید از سبزی های معطر هم استفاده کنید. همینطوراگر تخم گشنیز به آن اضافه کنید خوشمزه و معطر می شود ( تخم گشنیز یک قاشقغذاخوری)
با ۶ عدد نان لواش ۱۸ عدد سمبوسه درست می شود.

طرز پیچیدن نان سمبوسه :

 نان را به صورت مستطیل می بریم و گوشه چپ،مقداری از مواد را می گذاریم. سپس گوشه نان را روی مواد می آوریم. اینطورییک ضلع مثلث ساخته می شود:در مرحله بعد باید ضلع دیگر آن را بسازیم. در نتیجه نان سمت راست را رویمواد می آوریم. بدین ترتیب ما دو ضلع از مثلث را ساخته ایم :
اگر دقت کنید، دو ضلع بالایی مثلث را داریم. ولی مثلثمان ضلع پایینیندارد. در نتیجه میزان نان باقیمانده که در پایین مثلث دیده می شود را اززیر مثلث رد می کنیم تا ضلع سوم ساخته شود :
به این ترتیب سه ضلع مثلث ایجاد شده و ما یک تکه اضافه نان هم داریم. میتوانید آن را روی سمبوسه بیاورید. اگر به سمبوسه های حاضری بنگرید،معمولاً یک تکه نان اضافه هم روی آن قرار دارد. به این ترتیب سمبوسه مابرای سرخ شدن آماده است :
ماهیتابه را روی حرارت ملایم و یکنواختی قرار می دهیم و روغن را درون آنمی ریزیم. قابل ذکر است که این غذا برای سرخ شدن، روغن زیادی می برد. درنتیجه حرارت را کم کنید تا میزان روغن مصرفی را به حداقل رسانده باشید.اما نگران نباشید. سمبوسه ها خیلی سریع سرخ می شوند.البته در غذاهای مشابهمثل پیراشکی که با خمیر درست می شوند، میزان روغن مصرفی بسیار کم است. (بهزودی طرز تهیه پیراشکی نیز گفته می شود.)

همانطور که گفته شد سمبوسه ها سریع سرخ می شوند. مواظب باشید نسوزند. بهتر است آنها را داغ داغ به همراه سس قرمز نوش جان کنید:

منبع :http://zananeh.blogsky.com/1388/08/13/post-54/

ارسال مطلب به هايپركلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب