خوراك كدو حلواي

ك ق 3 سال پيش
خوراك كدو حلواي

مواد لازم :
 
مواد لازم براي 4 تا 6 نفر :

1 عدد
كدو حلوايي به وزن دو كيلوگرم
1 عدد
پياز خلال شده
1 قاشق سوپخوري
روغن زيتون
1عدد
كدوي سبز ورقه شده
115 گرم
قارچ ورقه شده
400 گرم
گوجه فرنگي خرد شده
2 پيمانه
آب مرغ
75 گرم
ماكاروني صدفي
4 قاشق سوپخوري
پنير خامه اي
2 قاشق سوپخوري
ريحان خردشده
به اندازه كافي
نمك و فلفل

طرز تهيه :
ابتدا كدو حلوايي را پوست گرفته و آن را به صورت قطعات كوچك خرد كنيد. پياز و قطعات خرد شده ي كدو حلوايي را در تابه اي ريخته با روغن زيتون مخلوط كنيد و با حرارت ملايم به مدت 10 دقيقه بپزيد. گاهي آنها را هم بزنيد.
كدوي سبز و قارچ را اضافه كنيد و به مدت سه دقيقه تفت دهيد. سپس گوجه فرنگي، ماكاروني و آب مرغ را افزوده، به اندازه كافي نمك و فلفل بزنيد و مخلوط را به جوش آوريد . پس از جوش آمدن خوراك در ظرف را بسته آن را به مدت 10 دقيقه بجوشانيد.
سپس پنير خامه اي و ريحان را اضافه كنيد. خوراك كدو حلوايي آماده ي سرو است.نكات تغذيه اي :
در اين فصل از سبزي هاي مخصوص آن مانند كدوحلوايي، تره فرنگي، گل كلم و بروكلي استفاده كنيد و غذاهايي خوشمزه و ساده با خواص فراوان براي افراد خانواده آماده كنيد. همواره سعي كنيد در هر فصل از سبزي هاي همان فصل بهره برده و تا حد امكان از مصرف سبزي هايي كه براي مدتي طولاني در فريزر مانده اند، خودداري كنيد.
كدو حلوايي داراي مقدار كمي كالري است ( 20 كالري انرژي در 100 گرم ) و مصرف آن در غذا براي كساني كه وزن خود را كنترل مي كنند، مناسب است.
همچنين منبع غني پتاسيم است و براي افراد دچار فشار خون مفيد مي باشد براي افراد دچار ناراحتي كليوي مناسب نمي باشد. جذب آهن و منيزيوم آن نيز خوب است.
كدو حلوايي منبع غني بتاكاروتن است و رنگ نارنجي آن به دليل وجود همين تركيب است. بتاكاروتن پيش ساز ويتامين A و يك آنتي اكسيدان مهم در بدن مي باشد كه بدن را از حمله راديكال هاي آزاد و اثر تخريبي آنها حفظ مي كند.

منبع :http://www.veganforum.ir

ارسال مطلب به هايپركلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب