club

آشنایی با ورزش لاکروس

آشنایی با ورزش لاکروس

لاکروس یک ورزش تیمی با سطح برخورد بالاست که با استفاده از یک توپ پلاستیکی کوچک و سفت و هم چنین راکتهایی که دارای سرهای توری هستند به اصطلاح به آنها لاکروس یا کراس گفته می شود، این بازی انجام می شود.
هدف از انجام این بازی استفاده تهاجمی از کراس برای کشیدن گرفتن، بردن و پاس دادن توپ به منظور کسب امتیاز می باشد که برای به دست آوردن امتیاز می بایست توپ را به داخل دروازه تیم حریف پرتاب کنند.
از نظر دفاعی، هدف بازی مسدود کردن راه بازیکنان حریف برای کسب امتیاز و گرفتن توپ از آنان با استفاده از برخوردهای بدنی و چوب بازی است.

این ورزش به دو صورت انجام می گیرد:
لاکروس در زمینهای باز و لاکروس در محوطه داخل سالن
تفاوت این دو نوع بازی در تعداد بازیکنان است یعنی لاکروس در زمینهای باز، با تعداد 10 نفر بازیکن در محوطه‌ای به اندازه زمین فوتبال انجام می شود در حالی که لاکروس با 6 بازیکن در زمین هاکی روی یخ باز می شود.


تاریخچه:
بازی لاکروس متعلق به قبال بومی آمریکایی در ناحیه شمال شرقی و آمریکای شمالی می باشد. بعضی از نامهای سنتی آن عبارتند از: دهانیتشیگو= مردانی که به یک توپ گرد ضربه می زننند. داناواوسری (جنگ کوچک) تواراتن (برادر کوچک جنگ)
ماموران فرانسوی نام این بازی لاکوس نهادند. اما کلم کراس در زمان فرانسوی آن دوره،‌ یک اصطلاح کلی بود که برای همه انواع بازی استفاده می شد. نام لاکروس تداعی کننده این معناست و شاید شکل کوتاه شده ای از عبارت (بازی چوب قلابدار) باشد.
در جامعه بومی آمریکا لاکروس برای اهداف مختلفی بازی می شود این بازی برای حل منازعات تمرین سربازان جوان و به عنوان یک تشریفات مذهبی مورد استفاده قرار گرفت.
بازی با یک ضربه بلند در حدود یک مایل شروع می شود و گاهی روزها به طول می انجامید . توپهای اولیه از پوست گوزن،‌ سفال و گاهی اوقات از چوب ساخته می شوند. لاکروس نقش بسیار مهمی را در زندگی اجتماعی و مذهبی قبایل قاره آمریکا در طول سالهای متمادی ایفا کرده است.

زمین بازی و تجهیزات:
زمین بازی ۱۰۰ متر طول و ۵۴ متر عرض دارد. دروازه ها به اندازه ۸/۱ متر در ۸/۱ متر و شبیه به اندازه دروازه ها در هاکی روی یخ است.
دروازه ها در یک محدوده دایره ای به قطر ۵/۵ متر قرار می گیرد. در پشت این محدوده، منطقه ای به شکل طراحی می شود، مهاجمان تیم در روی منطقه قرار می گیرند.
هر کدام از بازیکنان می توانند یک نوع چوب بازی به اندازه ای در حدود 101 سانتی متر تا 106 سانتی متر یا 132 سانتی متر تا 182 سانتی متر را مورد استفاده قرار دهند.
دروازه بان می تواند از یک چوب 101 سانتی متر تا 182 سانتی متری استفاده کند. سرچوب ها در هر ۲ نوع چوب بلند و کوتاه باید در حدود 16 سانتی متر یا بیشتر در پهن ترین قسمت و در حدود 6 سانتی متر یا بیشتر در باریک ترین قسمت باشد.
چوب های بسیار پیشرفته دارای یک شفت فلزی که به طور معمول از جنس آلومینیوم، تیتانیوم یا فلزات مرکب است با سر پلاستیکی سخت ساخته شده است.
شفت های فلزی در انتهای خود یک دسته نرم لاستیکی دارد و بازیکنان باید کلاه ایمنی و دستکش و همچنین محافظ شانه و آرنج و گاهی اوقات محافظ قفسه سینه بپوشند.

ساير تصاوير

آشنایی با ورزش لاکروس آشنایی با ورزش لاکروس
منبع :http://www.sport7493.blogfa.com/post/88

ارسال مطلب

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب